AZ MTSZ WEBOLDALAi » MTSZ MTSZ TÉRKÉPPORTÁL TERMÉSZETJÁRÓ TURISTA MAGAZIN TURISTASHOP TEKA-KÁRTYA KÉKTÚRA GERECSE50 A KÉKTÚRÁZÁS NAPJA
GINOP 7.1.2-15 Somogy bejárható varázsa
A Magyar Természetjáró Szövetség konzorciumi vezetésével zajló projekt keretében megvalósult beruházások egy-egy turisztikai szempontból frekventált területen új vagy felújított attrakciókat alakítanak ki, egyes beavatkozási helyszíneken pedig az erdő látogatóit fogadó közjóléti berendezések újulnak meg a kor elvárásainak megfelelő, hosszú távon is fenntartható kivitelben. Az építések, felújítások ezáltal tovább növelik a már meglévő turisztikai desztinációk és attrakciók látogatottságát, a projekthez kapcsolódó túraajánlások pedig a térségben eltölthető hosszabb és többszöri szabadidő eltöltését biztosítják, ezzel hozzájárulva a térségbe látogató turisták tartózkodási idejének meghosszabbításához.
Az aktív turizmus - ezen belül a gyalogos természetjárás – célcsoportjai nagyrészt a belföldi utazóközönség köréből kerülnek ki (fanatikus természetjáró fiatalok, középkorúak, időskorúak, természetjáró családok, iskolai közösségek, vándortáborozók, nyaraló vagy autós kirándulás közben rövidebb természetjáró programban résztvevő családok, baráti társaságok, a turistautakat csak egy-egy célpont megközelítésére használók, természetbe sportolni járók). Kisebb arányban számítani lehet a szomszédos országok és a más nemzetiségű fanatikus természetjárók, valamint a hazánkban élő külföldi állampolgárok megjelenésére is.
A Balatontól kiindulva a Dél-Balatoni övezet turisztikai attrakció hálózatának fejlesztésére a projekt keretében a
Somoshegyi kilátó és pihenőhely újult meg. A 76. sz. közút mellett, Balatonberény külterületén az egykori kilátó helyszínével (a korábbi kilátó rossz állapota miatt 2005-ben elbontották) megegyező területen egy új, faszerkezetű, fedett kilátó és pihenőhely épült. A 4 szintes kilátó maximális tartózkodó szintmagassága a rendezett terepszinttől 12 m. A kilátó 10-12 fő egyidejű tartózkodását teszi lehetővé a kilátóteraszon. A fa szerkezetű kilátóról – mely nemcsak a nyári főszezonban, de egész évben látogatható – a Balaton látképe tárul fel a Keszthelyi öböltől a Tihanyi félszigetig. A pihenőhely remek helyszínül szolgál a Balatonberénybe érkező turisták, átutazó vendégek és helyi lakosok, valamint a környező települések lakóinak kulturált, a teljes családot megmozgató aktív pihenéséhez.
A projekt fejlesztései között a
Kereki vár romjai mellett, a várhoz vezető turista ösvényt összekötve a vár területével, a domb északi oldalán pihenőhely és egyben egy egyszintes panorámaterasz került kialakításra, valamint egy faszerkezetű, a váron körbefutó, korláttal ellátott látogatójárda kialakítása teszi kényelmesebbé a helyszín bejárhatóságát. A várhoz vezető turista ösvény átalakítása során, egy, a fejlesztés során minden korosztály számára használható, biztonságos, a vár állagát megóvó, Szántód–Kereki gyalogos túraútvonal kialakítására került sor.
Magyarország leghosszabb mesterséges tava, a Deseda, mely körül egy erdőkkel, mezőkkel tarkított arborétum és parkerdő emeli a környezet varázsát. Az arborétum nagyközönsége egy, a Desedát (Varga-bonyi-árkot) átívelő, 16 éve épült
gyalogos hídon közelítheti meg a félszigetet, mely a projekt keretében kerül felújításra, így a 100 méter hosszú híd teljes korszerűsítésével a gyalogosok és kerékpárosok számára egy biztonságos belépési pont lesz a területre 365 napon át.
A projekt megvalósulásával a vállalt indikátor mutató (a támogatott helyszíneken tett látogatások várható számának növekedése), várhatóan közel 12.600 fő látogatót jelent.